Ako vybrať batériu pre digitálny fotoaparát?

V súčasnosti má väčšina digitálnych fotoaparátov jeden z dvoch spôsobov nabíjania. Kompaktné prístroje a niektoré elektronické zrkadlovky fungujú na tzv. tužkové (AA) batérie. Väčšina malých vreckových fotoaparátov však stále častejšie využíva Lítium Iónové (Li-Ion) prípadne Lítium Polymérové akumulátory. Veľmi zriedkavo prístroj podporuje obidva systémy nabíjania.

V súčasnosti má väčšina digitálnych fotoaparátov jeden z dvoch spôsobov nabíjania. Kompaktné prístroje a niektoré elektronické zrkadlovky fungujú na tzv. tužkové (AA) batérie. Väčšina malých vreckových fotoaparátov však stále častejšie využíva Lítium Iónové (Li-Ion) prípadne Lítium Polymérové akumulátory. Veľmi zriedkavo prístroj podporuje obidva systémy nabíjania.

Doba čítania 8 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Rýchle odkazy:

Tužkové (AA) články
Li-ion akumulátory

Odkazy na osvedčených výrobcov: Avacom a originálne značkové články - Canon, Nikon, Olympus, Panasonic,  Sony

Aké tužkové batérie vybrať?

Nikdy neurobíte chybu, keď vyberiete tie s najvyššou kapacitou, práve tá totiž udáva výdrž batérií.

Prístroje na tužkové batérie sú väčšinou ťažšie a objemnejšie, ale na druhej strane sú tieto batérie podstatne lacnejšie a dostupnejšie. Ich najväčšou výhodou je ich univerzálnosť, takže kedykoľvek, keď sa tieto vo fotoaparáte vybijú, dajú sa bez problémov kúpiť v každej trafike, drogérii, čerpacej stanici a podobne.

Na bežné alkalické funguje digitálny fotoaparát cca 10-30 snímok. Odporúča sa preto k takému prístroju dokúpiť tužkové dobíjacie (Ni-Mh) AA batérie a nabíjačku. Na tie je potom prístroj schopný urobiť až 10x viac fotografií a to napriek tomu, že napätie takého článku je iba 1,2 volta, na rozdiel od alkalického, ktorý má 1,5 volta.

 Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšia kapacita, tým väčšia výdrž a to platí u tužkových batérií dvojnásobne. Najlepšie je preto kúpiť batérie s maximálnou kapacitou, ktorá sa dnes pohybuje v rozmedzí 2500 - 2850 mAh. Na trhu sú dokonca zvýhodnené sety napríklad 4kusy batérií a nabíjačka. Nabíjačky sa väčšinou líšia len dobou dobíjania. Tie inteligentnejšie a drahšie majú potom navyše možnosť dobíjania batérie aj po jednom kuse alebo kontrolujú stav dobitia akumulátora a po ukončení dobíjania pracujú len v udržiavacom režime.

Niektorí renomovaní výrobcovia predstavili nedávno špeciálny typ dobíjacích tužkových článkov, ktoré samovoľne nestrácajú kapacitu ako je to u bežných Ni-Mh batérií. Takéto batérie s označením Enelop (Sanyo) alebo Infinium (Panasonic) potom vydržia nabité bez úbytku energie až jeden rok. To je samozrejme vhodné pre nepravidelné používanie fotoaparátu, kedy by sme museli inak pred každým použitím batérie najskôr nabiť. Jediná nevýhoda tohto typu batérií je nižšia kapacita oproti bežným. Tá je v súčasnej dobe okolo 2100mAh.

Okolo tužkových batérií koluje celý rad mýtov a povier. Jedným z nich je to, že by sa mali pred nabitím nechať úplne vybiť, inak vďaka tzv. pamäťovému efektu dochádza k znižovaniu ich životnosti. Jediný prípad, kde platí režim batérie úplne vybiť a až potom nabiť, je, keď sú batérie nové. Tento cyklus sa odporúča zopakovať 3x, čím sa batérie naformátujú a budú tak držať správne kapacitu.

Bežné alkalické AA články sa v digitálnych fotoaparátoch vďaka obmedzenej kapacite a malej životnosti používajú väčšinou len ako záložný zdroj alebo vtedy, keď nemáme prístup k elektrickej sieti a nabíjačka sa nedá použiť.

Aké sú výhody akumulátorových blokov, teda Li-ion batérií?

Je to predovšetkým fakt, že sú dodávané aj s nabíjačkou už v základnom balení fotoaparátu. A potom samozrejme menšia hmotnosť a rozmery.

Vďaka nízkej hmotnosti, malým rozmerom a vysokému výkonu sa používajú ako v ultra tenkých a štýlových kompaktoch, tak aj v elektronických a profesionálnych zrkadlovkách. Vďaka kapacite sa dá na jedno nabitie vyfotografovať: 

  • 100 - 300 snímok v kompakte

  • 250 - 500 snímok v elektronickej zrkadlovke (EVF)

  • 500 - 1200 snímok v zrkadlovke (DSLR)

  • 3000 - 5000 snímok v profesionálnej zrkadlovke (DSLR - full frame)

Výdrž akumulátora je samozrejme závislá na použití zoomu, blesku, LCD displeja a v neposlednom rade na prevádzkovej teplote. V chladnejších podmienkach sa výdrž akumulátora rapídne znižuje.

Výhodou akumulátora je, že ho dostaneme spolu s nabíjačkou v základnej výbave fotoaparátu, takže sa nemusíme starať o to, aký typ zháňať. Väčšina akumulátorov nie je zameniteľná s typom iného výrobcu. 

Nevýhodou je ich vyššia cena. Pokiaľ chceme dokúpiť náhradný akumulátor, dá sa väčšinou kúpiť aj tzv. neoriginálny akumulátor. Ten je väčšinou zhodný s parametrami značkovej , len je o tretinu až polovicu lacnejší. Tak isto je to s nabíjačkami týchto akumulátorov. V prípade, že by sme chceli zakúpiť novú, dajú sa zohnať tzv. univerzálne nabíjačky. Tie oproti originálnym môžeme použiť ako v bežnej elektrickej sieti, tak aj v aute cez zásuvku v zapaľovači (CL). Pomocou špeciálnej platne, ktorá sa dá zaobstarať za desatinu ceny celej nabíjačky, potom môžeme pomocou jednej nabíjačky nabíjať niekoľko desiatok rôznych batérií.

Ako akumulátory dobíjať?

Záleží na druhu nabíjačky, niektoré si riadia nabíjací proces samy, takže nemusíme kontrolovať stav nabitia. Batériám nikdy nesvedčí úplné vybitie, preto je lepšie nabíjať ich častejšie.

V prípade špeciálnych akumulátorov, ktoré sú dodávané k jednotlivým typom fotoaparátov, je situácia pomerne jednoduchá. Predávané sú väčšinou vrátane nabíjačky v základnom balení fotoaparátu, prípadne sa nabíjajú priamo vo fotoaparáte po jeho pripojení napájacím káblom ku elektrickej sieti.

Oproti tomu akumulátory typu AA sa väčšinou obstarávajú nezávisle na fotoaparáte a je potrebné k nim vybrať tiež zodpovedajúcu nabíjačku. Tých existuje veľké množstvo rôznych typov líšiacich sa hlavne rýchlosťou nabíjania (v rozmedzí od 20 hodín u najjednoduchších až do rádovo niekoľkých minút u nabíjačiek vyššej triedy) a typom akumulátorov, pre ktoré sú určené. Nie všetky nabíjačky totiž umožňujú dobíjanie ako akumulátorov NiMH/NiCd, tak Li-ion.

Pri výbere je tiež dobré venovať pozornosť tomu, či je nabíjačka po dosiahnutí plného nabitia akumulátorov schopná nabíjací proces sama prerušiť a zamedziť tak „prebíjanie“ akumulátorov (týka sa hlavne nabíjačiek riadených mikroprocesom označovaných tiež ako „inteligentné“ ), alebo či táto starosť zostane na vás.

Čo je to pamäťový efekt?

V prípade digitálnych fotoaparátov je úplne zbytočné sa obávať pamäťového efektu, týka sa predovšetkým starých typov dobíjacích batérií.

Pomysleným „strašiakom“ , s ktorým sa ľudia zaujímajúci sa o dobíjanie akumulátorov často stretávajú, je tzv. pamäťový efekt. Ten sa týka len akumulátorov typu NiCd/NiMH a môžete sa s ním stretnúť v situácii, kedy je akumulátor veľmi dlhú dobu používaný v rovnakom režime, takže je vybíjaný a nabíjaný stále na rovnakú kapacitu. Príkladom takého používania je napríklad situácia, kedy je akumulátor každý deň v prevádzke dve hodiny, po ktorých nasleduje jeho plné nabitie. Väčšina ľudí sa však s takýmito podmienkami prakticky nikdy nestretne a nemusí sa teda pamäťovým efektom „trápiť“.

Ako akumulátory skladovať?

Ideálne je skladovať akumulátory na suchom a relatívne chladnom mieste v nabitom stave.

V prípade skladovania akumulátorov po dobu kratšiu ako zhruba jeden mesiac nie je potrebné venovať im zvýšenú starostlivosť. Ak však plánujete nechať svoje akumulátory „ležať“ bez používania ďalej, môže vám k predĺženiu ich životnosti pomôcť dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

  • NiCd/NiMH akumulátory sa odporúča skladovať nabité naplno a každého cca štvrť roka ich nechať vybiť a opätovne nabiť.

  • Li-ion akumulátory oproti tomu nemusia byť pri dlhodobom skladovaní naplno nabité, ale nemali by byť ani úplne vybité.

Pre obidva typy akumulátorov, ale aj pre špeciálne akumulátory dodávané k jednotlivým digitálnym fotoaparátom, pritom platí, že by mali byť uchovávané na suchom a chladnom mieste. Vhodným miestom pre skladovanie tak môže byť napríklad chladnička a mraznička, kam akumulátory uložíte zabalené v mikroténe, ktorý zabráni prístupu vlhkosti.

Čo akumulátorom najviac škodí?

Najviac akumulátorom škodia extrémne teploty, prebíjanie a dlhodobé ponechanie vo vybitom stave.

Všeobecne sú všetky typy akumulátorov citlivé na extrémne teploty. Nepristane im teda ani veľký mráz a teplo. Ak preto vyrážate v zime von, je dobré mať akumulátory napríklad v náprsnom vrecku blízko pri tele, kde je pre ne teplota priaznivejšia. Naopak v parnom lete by ste nemali akumulátory nechať dlhšiu dobu ležať na priamom slnku, kde by mohlo dôjsť k ich prehrievaniu.

Nepriaznivý vplyv na stav akumulátorov má tiež už vyššie spomenuté prebíjanie, ktoré hrozí hlavne u lacnejších typov nabíjačiek bez schopnosti rozpoznať ukončenie nabíjacieho cyklu, a dlhodobé ponechanie akumulátorov vo vybitom stave.

Životnosť väčšiny akumulátorov sa pohybuje v rozmedzí jedného až troch rokov. Do značnej miery však závisí tiež na spôsobe zachádzania s nimi. Pokiaľ sa budete pri starostlivosti o akumulátory riadiť vyššie uvedenými radami, odvďačí sa vám nielen svojou vyššou životnosťou, ale aj spoľahlivosťou pri „love“ nových snímok.

 Vybrať batériu do fotoaparátu podľa parametrov

Autor článku: Megapixel.cz